KOMPUTERY - ECU
CHIPTUNING
immo off
INNE USŁUGI

Chiptuning

auto komputery, chip tuning, ecu, komputer silnika, sterownik silnika, tdi chip, sterownik ecu

Zobacz także: informacje o ekologii

Chciałbyś by twój samochód był sprawniejszy, bardziej elastyczny, miał więcej mocy a przy tym mniej spalał? Już dziś możemy zwiększyć jego moc i moment obrotowy w granicach 8-30% w zależności od typu silnika bez skrócenia jego żywotności.

auto komputery, chip tuning, ecu, komputer silnika, sterownik silnika, tdi chip, sterownik ecuNa czym to polega?

Samochód zasilany systemem wtryskowym posiada urządzenie nazywane jednostką sterującą lub sterownikiem. Jest to wyspecjalizowany komputer – w skrócie z j.ang. ECU – odpowiadający za pracę silnika w każdych warunkach prędkości i obciążenia. Aby praca ta była poprawna w każdych warunkach, ECU dysponuje mapami zasilania paliwem i sterowania zapłonem, określającymi wartości zasilania i sterowania dla wszelkich panujących w silniku warunków pracy. Specjalny program, również zapisany w ECU, przetwarza tę mapy, korygując je w oparciu o wskazania takich czujników jak sondy lambda, spalania stukowego, przepływu powietrza czy jego temperatury.

Chipy w rozumieniu „tuningowym” są to modyfikacje oprogramowania sterującego silnikiem umieszczonego w centralce sterującej (komputerze, ECU) silnika. W nazewnictwie elektronicznym „chip” oznacza układ scalony. W komputerach sterujących silnikiem modyfikowana jest najczęściej zawartość wewnętrznej pamięci programu, umieszczona zwykle w układzie scalonym. Najważniejsze znaczenie w chiptuningu ma przede wszystkim odpowiednie dopracowanie programu i jego wszechstronna modyfikacja.

Chiptuning jest więc zmianą oprogramowania komputera sterującego silnikiem tak, aby uzyskać wyższą sprawność, moc i moment oraz ewentualnie zmniejszyć nieco zużycie paliwa przy niezmienionym stylu jazdy.

Czy jest to bezpieczne?

Parametry wpisane do ECU, jak również program, jest opracowywany przez producenta z założeniem niepełnej optymalizacji, wynikającej z trzech zasadniczych powodów:

Ale Ty nie musisz tracić tej mocy bezpowrotnie!

Czego możemy się spodziewać i co zyskujemy?

Gwarancja Producenta

Bardzo istotnym problemem jest kwestia gwarancji producenta. Jeżeli chip został wymieniony w Twoim komputerze to teoretycznie prowadzi to do utraty gwarancji. Jednak nasze modyfikacje w wykonywane są w taki sposób aby były niewykrywalne sprzętem serwisowym danej marki samochodów przy standardowych testach statycznych, jakie przeprowadza się przy okazji przeglądów gwarancyjnych. Jednak bardziej zaawansowane badanie egzaminerem (np. ewentualne testy dynamiczne wykonywane przy okazji zgłaszania usterek) mogą wykazywać różnice w stosunku do ustawień fabrycznych. Wynika z tego, że w trakcie normalnych bezroszczeniowych kontaktów z serwisem gwarancję można stracić co najwyżej jeżeli pochwali się tym, że modyfikacja znajduje się w komputerze.